Menu
Home» » » »

Gmina Szczecinek - Informacje

Rodzaj gminy: wiejska

Populacja: 10

Gęstość populacji: 19,9 osób/km²

Powierzchnia: 510,21 km²

TERYT: 4324415062

Numer kierunkowy: 94

Tablice rejestracyjne: ZSZ

Urząd gminy Szczecinek

Adres: ul. Pilska 3 78-400

Oficjalna strona gminy Szczecinek

Gmina Szczecinek

Gmina Szczecinek położona jest w środkowo-wschodniej części powiatu szczecineckiego. Sąsiednie gminy:

w województwie pomorskim:

w województwie wielkopolskim:

Do 31 grudnia 1998 r. wchodziła w skład województwa koszalińskiego.

Siedzibą gminy jest miasto Szczecinek, które nie wchodzi w skład gminy, jest osobną gminą miejską.

Miejsce w województwie (na 114 gmin):
powierzchnia 2., ludność 35.

Gmina stanowi 28,9% powierzchni powiatu.

Z dniem 1 stycznia 2010 część obszaru wsi Sitno, o powierzchni 1132,94 ha, wejdzie w skład miasta Szczecinek.

Demografia

Gminę zamieszkuje 13,1% ludności powiatu.

Przyroda i turystyka

Gmina leży na Pojezierzu Szczecineckim, w Dolinie Gwdy i na Równinie Charzykowskiej. W granicach gminy znajdują się 3 rezerwaty przyrody: Wielimska Wyspa, Dęby Wilczkowskie i Kiełpino. Na terenie tej czwartej co do wielkości gminy w Polsce znajdują się duże jeziora: Wielimie, Wierzchowo i Dołgie, przez które przepływa rzeka Gwda i jej dopływ Dołga. Drugi duży szlak kajakowy stanowi jezioro Trzesiecko położone w granicach Szczecinka i kanałami łączące je z rzekami Piławą i Drawą. Przez gminę prowadzi wiele szlaków turystycznych pieszych i rowerowych. Tereny leśne zajmują 44% powierzchni gminy, a użytki rolne 38%.

Komunikacja

Przez gminę prowadzą dwie drogi krajowe: nr 11 z Kołobrzegu do Bytomia, łącząca siedzibę gminy, Szczecinek z Okonkiem (26 km) oraz przez Wierzchowo (19 km) z Bobolicami (31 km) i nr 20 ze Stargardu Szczecińskiego do Gdyni, przez Gwdę Małą (9 km) z Białym Borem (29 km) oraz przez Krągi (14 km, 6 km od Bornego Sulinowa) i Łubowo (29 km) z Czaplinkiem (40 km). Przez gminę prowadzą także drogi wojewódzkie nr 172 ze Szczecinka do Barwic (24 km) i nr 201 z Gwdy Małej do Czarnych (10 km).

Wszystkie linie kolejowe prowadzące przez Szczecinek zostały oddane do użytku w latach 1878-1879 i do dziś są czynne: w maju 1878 z Czarnego do Czaplinka (pozostała część Chojnice - Runowo Pomorskie od 1877 r.), w październiku 1878 przez Słupsk do Ustki, miesiąc później do Białogardu (dalsza część do Kołobrzegu w 1859 r.), a ostatnia linia do Poznania w maju 1879 r. Na przełomie lat 80. i 90. XX wieku zelektryfikowano linię Kołobrzeg-Szczecinek-Poznań. Obecnie w gminie czynnych jest 5 stacji: Dalęcino (w kier. Kołobrzegu), Turowo Pomorskie (w kier. Piły), Jelenino (w kier. Runowa Pom.), Żółtnica (w kier. Chojnic) i Gwda Mała (w kier. Słupska) oraz 3 stacje w granicach miasta Szczecinka.

W gminie czynne są 3 urzędy pocztowe: Wierzchowo k. Szczecinka (nr 78-411), Żółtnica (nr 78-423) i Turowo Pomorskie (nr 78-431). Gminę obsługują także urzędy pocztowe w Szczecinku.

Zabytki

Stub sekcji Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

Sołectwa

Sołectwa gminy Szczecinek:

Pozostałe miejscowości

Andrzejewo, Białe, Brodźce, Brzostowo, Buczek, Dalęcinko, Dąbrowa, Dąbrówka, Dębowo, Dębrzyna, Dobrogoszcz, Gałówko, Glinno, Glonowo, Godzimierz, Gołębiewo, Gołonóg, Grochowiska, Grąbczyński Młyn, Gwda, Jadwiżyn, Janowo, Kępno, Krasnobrzeg, Kwakówko, Letnica, Lipnica, Łabędź, Łączka, Łozinka, Łysa Góra, Malechowo, Miękowo, Myślęcin, Niedźwiady, Nizinne, Nowe Gonne, Omulna, Opoczyska, Orawka, Orłowce, Panigrodz, Parnica, Pękowo, Pietrzykowo, Płużyny, Siedlice, Sierszeniska, Skalno, Skotniki, Sławęcice, Sławęcin, Smolniki, Spotkanie, Strzeżysław, Tarnina, Trzcinno, Trzebiechowo, Trzebujewo, Wągrodno, Węglewo, Wielisławice, Zamęcie, Zielonowo.

Kody pocztowe w gminie Szczecinek (wyświetlono 7/7)

Wtyczki społecznościowe

Lubisz Gminę Szczecinek, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o Gminie Szczecinek

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-19 12:45:03

Szybka zmiana regionu Polski